toalety

Na co zwrócić uwagę wybierając toalety biurowe?

Toaleta w miejscu pracy to oczywistość. Jej charakterystykę określają odpowiednie przepisy, które musi respektować szef lub zarządca budynku. Mówią one m.in., że zatrudniają cwięcej niż 10 pracowników, pracodawca powinien zapewnić osobne toalety damskie i męskie. Na każde 20 kobiet powinna przypadać 1 miska ustępowa, a na każdego z 30 mężczyzn co najmniej 1 miska ustępowa i 1 pisuar. Do tego wymiary kabin sanitarnych muszą być zgodne z obowiązującymi normami. Jak zatem powinna wyglądać przepisowa toaleta w biurze lub innym zakładzie pracy?

Optymalnie wyposażona toaleta biurowa to w dzisiejszych czasach standard, a nie przywilej. Istotna jest nie tylko zamontowana armatura. Znaczącym aspektem jest również czystość pomieszczenia. Ważne jest, by jej stan techniczny i higieniczność gwarantowały bezpieczną i wygodną eksploatację.

Toaleta dopasowana do potrzeb

Rozsądnie zatem zadać pytanie: Jak to wygląda w praktyce? Patrząc na nowe zakłady pracy i biurowce, wejście do toalet pracowniczych jest przyjemnością. Wysoki standard materiałów wykończeniowych, nacisk na zachowanie czystości i higieny, dobra wentylacja, odświeżacze powietrza i zapach środków sanitarnych – to jedne z licznych udogodnień, jakie zastaniemy w większości nowoczesnych obiektów. Zapewnienie pracownikom przyjaznego zaplecza podnosi jakość pracy, co wpływa na zwiększenie motywacji do wypełniania obowiązków służbowych.

Zanim zajmiemy się kwestiami stricte technicznymi, należy wspomnieć o prawidłowym oznaczeniu toalety damskiej i męskiej. Brak odpowiednich symboli (np. koło – damska, trójkąt – męska) może doprowadzić do wielu kłopotliwych, a na pewno nieprzyjemnych sytuacji.

Przepisy dotyczące umywalni

Najważniejszym dokumentem regulującym kwestie toalet w zakładach pracy jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Tekst przez lata doczekał się wielu poprawek, a ostatniej dokonano w sierpniu 2003 roku. Informacja określająca liczbę sanitariatów do liczby i płci użytkowników pozostała niezmienna.

Ustawodawca nie zapomina też o części przechodniej, czyli o umywalni. Toaleta z umywalką także znalazła się w przepisach. Sam osprzęt powinien zostać wykonany z materiałów odpornych na korozję oraz mieć doprowadzoną wodę ciepłą i zimną. W tekście znajdziemy dodatkowo wytyczne opisujące odległości (1,3 m pomiędzy umywalką a ścianą przeciwległą, natomiast pomiędzy dwoma rzędami umywalek min. 2 m). Istotna jest również wzmianka o ilości urządzeń na liczbę załogantów (30 mężczyzn – min. 1 umywalka; 20 kobiet – min. 1 sztuka).

WC w odniesieniu do norm

Kolejnym zagadnieniem ujętym w ministerialnym rozporządzeniu są ustępy. Z punktu widzenia budowlańca najważniejsze są dane opisujące kabiny WC. Wymiary, charakterystyka, tworzywo – tego typu parametry są kluczowe, jednak warto także zwrócić uwagę na parametry techniczne. Miski ustępowe powinny znajdować się w odległości nie większej niż 75 m od stanowiska pracy, a w przypadku przestrzeni otwartej ta wartość wzrasta do 125 m.

Wszelkiego rodzaju instrukcje i kodeksy lubią operować liczbami. Posłużono się nimi również w kontekście określenia liczby ustępów na kondygnacji. 1 ustęp na 1 kondygnację – tak mówią regulacje, a nawet uszczegółowiają, że jeżeli na poziomie pracuje mniej niż 10 osób, to wtedy najbliższe WC może być zlokalizowane nie dalej niż na sąsiedniej kondygnacji. Nie zapomniano też o podstawach. Spłukiwanie fekaliów bieżącą wodą, podłączenie do kanalizacji, montaż infrastruktury umożliwiającej spełnienie warunków higieniczno-sanitarnych czy skuteczna wentylacja – to fundamentalne wytyczne, jakie muszą zostać zrealizowane przez inwestora.

Jakie wymiary powinna mieć kabina toaletowa?

Pomieszczenia WC często charakteryzują się stosunkowo niedużym metrażem. I choć armatura w większości wariantów również odznacza się małymi gabarytami, to jej prawidłowe umiejscowienie wpływa na wygodę eksploatacji. Ogromną rolę odgrywa też prywatność. By ją stworzyć, niezbędne są solidne kabiny sanitarne. Wymiary tych przestrzeni opisuje kolejny dokument, a mianowicie Rozporządzenie Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 3 lipca 1980 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki.

Wymiary kabin sanitarnych dokładnie zdefiniowano. Przepisy jasno określają ilość wymaganych sanitariatów przypadającą na pracowników. Wyznaczają też wielkości minimalne, tak by standaryzować wymiary kabin sanitarnych. Ogólne wymiary toalet w biurach to 1 m szerokości, 1,2 m długości, 2 m wysokości (1,85 m wysokość kabiny plus 15 cm prześwitu od posadzki). Szerokość drzwi waha się w przedziale 0,8 m-0,9 m. Zatrudniając osoby niepełnosprawne, wymiary kabin sanitarnych muszą być większe, zapewniając przestrzeń manewrową dla inwalidów. Wartości te wzrastają do 1,5 m zarówno w przypadku szerokości, jak i długości kabiny.

Jako producent kabin sanitarnych służymy pomocą przy zaprojektowaniu przestrzeni i doborze odpowiednich materiałów wykończeniowych. Wszystkie nasze realizacje spełniają przewidziane normy, ponadto są zgodne z aktualnymi przepisami.

Stylowe kabiny sanitarne systemowe

Dobór poszczególnych elementów wykończeniowych jest dla wielu osób doskonałą okazją do urzeczywistnienia swoich aranżacyjnych pomysłów. Biurowy sanitariat wcale nie musi być nudny. Intrygujące pod kątem designu kabiny sanitarne systemowe są tego najlepszym przykładem.

Kabiny sanitarne do obiektów biurowych kojarzą się z prostym wzornictwem i usypiającymi kolorami. Trudno tu o oryginalność. Wielu inwestorów wychodzi z założenia, że WC ma tylko spełniać swoją podstawową funkcję. Walory estetyczne schodzą często na drugi plan. Tymczasem wystarczy naprawdę niewiele, by sanitariat odznaczał się estetyką i intrygującym designem. Gdy uda się uzyskać wspomniane połączenie, użytkowanie takiej przestrzeni z miejsca stanie się przyjemniejsze.

Pierwszym aspektem jest kolor. Większość kabin maluje się na biało lub szaro. Nie bez powodu – obydwa odcienie znakomicie korespondują z pozostałą aranżacją łazienkową. Niestety tworzą też swego rodzaju monotonię, dlatego kolory zielony lub pomarańczowy pozwolą przełamać schemat. Równie intrygującym rozwiązaniem jest obudowa imitująca drewno. Powierzchnie nawiązujące do naturalnego surowca uszlachetnią wnętrze, nadając mu elegancki charakter.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne kabiny o nietypowej budowie. Technologia wkracza do WC, czego najlepszym przykładem są boksy z bezdotykowym systemem otwierania i zamykania. Proste w obsłudze i niezwykle wygodne – to przyszłość dostępna już dziś. Poszczególne modele intrygują również wyglądem. Zamiast nudnych, prostokątnych blatów, producenci proponują nieregularne struktury drzwi i ścianek bocznych. Takie konstrukcje nie tylko gwarantują spodziewaną intymność. Spełniają także wszystkie standardy higieniczne i znakomicie się prezentują.

Ciekawe dodatki do toalety i biura

Warto również wspomnieć o innych ciekawych dodatkach, które można zastosować w sanitariacie. Na szczególną uwagę zasługują blaty łazienkowe z Corianu. To materiał o rewelacyjnych właściwościach. Trwały, odporny na uszkodzenia i – co najważniejsze – bardzo estetyczny. Wzbogaci każdą przestrzeń, dlatego może być zastosowany choćby w takim miejscu jak pomieszczenie socjalne. Wymogi sanepidu nie zabraniają jego montażu. Inspektorzy przeprowadzający kontrolę docenią blaty z Corianu za ich rewelacyjne parametry.

W okolicy łazienek sprawdzą się szafki do obiektów biurowych. Z założenia powinny bezpiecznie przechowywać rzeczy osobiste pracowników, ale to wcale nie oznacza, że muszą być monotonne kolorystycznie. Fronty układające się w szachownicę czy malowane w pasy upiększą wnętrze, przy okazji wywiązując się ze swego podstawowego przeznaczenia.

Przełamując toaletową nudę w firmie

Zamiast murować oddzielne kabiny, równo malując je na biało, może warto zdecydować się na bardziej odważne rozwiązania? Łącząc kolory, zestawiając wzornictwo, wybierając okucia. Kabiny sanitarne WL18 wybierane do łazienek pracowniczych o niskiej wilgotności (typu biura), czy kabiny sanitarne HPL do bardziej wymagających przestrzeni (łazienki pracownicze, prysznice), to materiały wyjątkowo odporne w użytkowaniu, a do tego efektowne. Duży wybór laminatów pozwala zaprojektować nietuzinkową przestrzeń w firmowej toalecie. Przełamując biurowy stereotyp łazienek bez wyrazu, puścimy oko do pracownic, które w łazience przed lustrem z przyjemnością poprawią swój makijaż, czy pracowników omawiających tematy służbowe przy myciu rąk.

Kabiny sanitarne HPL

Wpływając na standard i jakość firmowych toalet, wpływamy na poziom higieny, a tym samym na skuteczność pracy. Mniej zarazków, mniej chorób, mniej zwolnień lekarskich. Wykorzystując materiały łatwo ścieralne, odporne na działanie wilgoci i środków czyszczących, takie jak laminaty HPL, osiągniemy trwalszy efekt i poczucie czystości nawet w firmowej strefie łazienkowej.

Praktyczne i zgodne z wytycznymi pomieszczenie WC

Wymiary toalety powinny być adekwatne do liczby potencjalnych użytkowników. To bezwzględna wytyczna, która musi zostać ustalona już na etapie projektowania. Od wielkości pomieszczenia są uzależnione wszystkie inwestycje obejmujące sanitariat.

Zachowanie wszelkich parametrów technicznych określonych w dokumentach prawnych ma niebagatelne znaczenie przy kontroli sanitarno-epidemiologicznej toalety. Sanepid w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości nałoży karę. Prawidłowość zaleceń z pewnością zweryfikuje też przedstawiciel inspektoratu budowlanego, jeżeli ta jednostka zdecyduje się na rewizję nieruchomości.

Po spełnieniu ministerialnych wymogów można skupić się na aspektach aranżacyjnych i sprawić, by firmowa toaleta była komfortowa, estetyczna i przyjemna w użytkowaniu.