Odpowiednie wyposażenie meblowe obiektów użyteczności publicznej jest niezbędne, by zagwarantować użytkownikom pełen komfort, w tym także w zachowaniu higieny osobistej. W związku z tym w takich miejscach nie może zabraknąć funkcjonalnych łazienek z kabinami sanitarnymi. Obecnie kabiny tego typu to najbardziej wygodne rozwiązanie. Co warto o nich wiedzieć?
Obiekty użyteczności publicznej, czyli budynki przeznaczone dla administracji publicznej, kultury, oświaty, handlu czy sportu, to miejsca obecne dziś w każdym mniejszym i większym mieście. Z powodu funkcji, jakie pełnią, intensywność ruchu jest w nich wysoka, a to z kolei wiąże się z koniecznością umieszczenia w nich właściwego wyposażenia. Do elementów obowiązkowych zaliczyć można kabiny sanitarne, zwane inaczej kabinami systemowymi, które pozwolą użytkownikom swobodnie skorzystać z łazienki, bez obawy o brak prywatności.
Gdzie stosuje się kabiny sanitarne?
Przede wszystkim łazienki z kabinami sanitarnymi obecne są w centrach handlowych, halach widowiskowo-sportowych, kinach, teatrach czy na stadionach, czyli we wszystkich lokalizacjach przeznaczonych na rozrywkę. Nie brakuje ich także w szkołach, zarówno w przedszkolach, jak i w liceach. Ponadto kabiny sanitarne to konieczny wydatek w przypadku basenów. Wówczas przyjmują one nieco inną formę, niż kabiny znane z galerii handlowych czy kin, by każda osoba będąca na basenie mogła swobodnie nie tylko skorzystać z WC, ale także wziąć prysznic.
Dlaczego kabiny sanitarne są niezbędne?
Odpowiedź jest prosta: to one w sposób najbardziej ergonomiczny pozwalają wygospodarować przestrzeń w łazience w obiekcie użyteczności publicznej. Duża ilość kabin pozwala na szybką i sprawną obsługę każdego użytkownika. Kolejki zmniejszają się, co jest niezwykle ważne, np. w przypadku imprez masowych. Funkcjonalność kabin sanitarnych jest na tyle ewidentna, że dziś nikt już nie szuka bardziej innowacyjnych rozwiązań. Dzięki zastosowaniu kabin systemowych na stacjach benzynowych skraca się także czas na postój, co znacząco przyspiesza podróż.
Rodzaje kabin sanitarnych
Może się wydawać, że kabiny sanitarne niczym nie różnią się od siebie. Jednak prawda jest taka, że wyróżnić można co najmniej kilka rodzajów kabin. Jest to spowodowane ich odmiennymi konstrukcjami i użytymi materiałami. Dzięki kilku dostępnym wariantom można dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie do danego wnętrza. Jakie systemy kabin można znaleźć u producentów tego typu wyposażenia?
a) System HPL – kabiny w tym systemie wytworzone są ze specjalnych płyt kompaktowych HPL. Płyty te to dwuwarstwowo dekorowany laminat (HPL to skrót od high-pressure laminate). Produkuje się je w sposób wysokociśnieniowy z kilku warstw papieru impregnowanego żywicą. Zaletą tego rodzaju produktów jest ich wytrzymałość. Płyty HPL są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na wilgoć czy substancje chemiczne. Ponadto laminaty tego rodzaju bardzo łatwo utrzymać w czystości, są estetyczne i dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Co więcej łatwo je zamontować, a także dostosować do konkretnych warunków przestrzennych.
b) System V20 – to inny rodzaj kabin sanitarnych. Kabiny w systemie V20 produkuje się z płyt wiórowych, najczęściej mających około 24 mm. W takich kabinach stosuje się także wysokiej jakości okucia oraz profile aluminiowe, np. ze stali nierdzewnej. Konstrukcje z płyt wiórowych uważa się za bardzo stabilne i nie tylko używa się je w łazienkach. Płyty tego typu to także np. odpowiednie produkty do wydzielenia przestrzeni biurowych. Mogą również pełnić rolę ścianek w przebieralniach. Kabiny sanitarne w systemie V20 są tańsze w porównaniu z kabinami z laminatu HPL. Nie są jednak tak odporne na wodę jak kabiny z laminatu.
c) System HPL-PR – zabudowa WC w systemie HPL-PR to rozwiązanie z płyt warstwowych. Rdzeniem w tego rodzaju wyrobach jest pianka poliuretanowa, natomiast rolę warstw zewnętrznych pełnią płyty z laminatu HPL. Kabiny HPL-PR są wyjątkowo stabilne, a ponadto będą idealnym produktem do pomieszczeń o bardzo wysokiej wilgotności powietrza.
Kabiny sanitarne natryskowe
Kabiny sanitarne wcale nie muszą wyłącznie dotyczyć toalet. Stosuje się je również po to, by stworzyć prysznice, np. na basenie. Najbardziej popularne, i najbardziej funkcjonalne, są kabiny natryskowe wykonane z wysokociśnieniowego laminatu HPL, np. o grubości 13 mm. Dobór kabin natryskowych powinien zależeć od aranżacji pomieszczenia, w jakiej będą zlokalizowane. Inne bowiem kabiny należy wpasować w wysokie wnętrza, inne w pomieszczenia o niskim suficie. Kabiny natryskowe zazwyczaj wyposażone są w drążki z zasłonką i ścianki rozdzielające. Mogą mieć także wydzieloną dodatkową przestrzeń, która pełni rolę mini-przebieralni.
Kabiny do przedszkoli
To specyficzny rodzaj kabin, który musi być dostosowany do małych dzieci. Kabiny sanitarne do przedszkoli dostępne są w ciekawych kolorach i kształtach. Mogą mieć formę jedynie samych wydzieleń lub być w pełni zabudowane. Najlepiej, jeśli kabiny sanitarne w przedszkolach mają antyuciskowe uszczelki czy specjalne okucia, by zwiększyć bezpieczeństwo dzieci. Zazwyczaj kabiny dla najmłodszych nie posiadają zamknięcia wewnętrznego.