przebieralnia basen

Jak zaprojektować przebieralnie na basenie?

Stojąc przed wyzwaniem zaprojektowania basenowej przebieralni i strefy sanitarnej, należy zastanowić się, co najbardziej denerwuje w podobnych miejscach użyteczności publicznej, a co sprawia, że dobrze się tam czujemy?

Toaleta publiczna, szatnia basenowa, przebieralnia basenowa, prysznice. Są to miejsca, z których nie każdy lubi korzystać. Najczęstszym tego powodem jest wątpliwa higiena, niedostosowana architektura, brak intymności. Przebieranie się „w powietrzu”, bo nie ma gdzie odwiesić mokrego ręcznika, ani położyć suchych rzeczy, zbyt mała ilość kabin, brak ławek, nieestetyczne wnętrza. To często spotykana rzeczywistość basenowych obiektów.

Przebieralnie basenowe dla każdego

Projektując przebieralnie należy pamiętać o zapewnieniu poczucia komfortu i intymności każdemu z korzystających. Uwzględnić grupy, dla których korzystanie z miejsc publicznych jest szczególnie utrudnione takie jak rodziny z małymi dziećmi czy osoby niepełnosprawne. Umożliwić intymne przebranie się i umycie, zadbać o trwałe materiały wykończeniowe, estetykę wnętrza. Ważne są detale takie jak blokady drzwi, „wolne-zajęte”, bezpieczne konstrukcje, wieszaki, śmietniki, zapewnione środki czystości (mydła, ręczniki, papier, środki dezynfekcji nóg).

Przebieralnia – basen- nowa jakość

Wygoda korzystających ze strefy basenowej wpływa na ich ocenę o całym obiekcie. Strefa szafek do odzieży wierzchniej i butów, znajdująca się przed wejściem do szatni i przebieralni pozwoli zachować większą higienę na obiekcie, a korzystającym z basenu znacznie ułatwi przebieranie, szczególnie w okresie jesienno- zimowym. Szafki systemowe zamykane na kluczyk czy wrzutowo, będące w strefie „suchej” mogą mieć fantazyjne wykończenie, być wykonane z materiałów drewnopochodnych i laminowanych. Ważne, by były trwałe ze względu na dużą intensywność użytkowania.
Przechodząc do strefy „mokrej” napotykamy przebieralnie basenowe, gdzie szafki systemowe wykonane są już z bardziej odpornych na wilgoć materiałów, typu HPL. Najnowsze trendy wskazują na kolorowe fronty, ożywiające przestrzeń. Kolor może też ułatwiać numerację szafek i łatwiejsze odnajdywanie się w przestrzeni.

Płyty HPL doskonale nadają się również na kabiny, drzwi i przegrody przebieralni, toalet i pryszniców. Mogą stanowić pojedyncze kabiny lub spójną, szeregową całość przebieralni basenowych, mocowanych na nóżkach ścianek działowych. Dzięki trwałości i właściwościom płyty HPL, przebieralnie basenowe są trwałe w eksploatacji, proste w utrzymaniu czystości i estetyczne w odbiorze.