kabiny sanitarne do placowek oswiatowych

Jak zaplanować toalety publiczne?

Toalety użytku publicznego powinny być trwałym, estetycznym miejscem, możliwe prostym do utrzymania higieny.

Jak powinny wyglądać toalety publiczne?

Wchodząc do publicznych toalet napotykamy w pierwszej kolejności pomieszczenie z umywalkami. Może to być przedsionek z jedną lub dwoma umywalkami lub cały rząd w zależności od miejsca i ilości korzystających. Przedsionki te powinny być oddzielone pełnymi ścianami, na całą wysokość, od reszty pomieszczenia. Doskonałym materiałem do wykonania blatów łazienkowych są blaty z Corianu (wyjątkowo wytrzymały kompozyt, estetyczny w odbiorze i praktyczny w użytkowaniu) oraz blaty HPL (trwałe laminaty, sprawdzone nawet w warunkach wysokiej wilgotności). Kabiny ustępowe znajdują się w kolejnym pomieszczeniu. Podobnie jak w przypadku umywalek, w toalecie publicznej mogą stać pojedyncze kabiny ustępowe lub cały rząd, spójnych ze sobą, estetycznie wykończonych kabin.

Toalety publiczne – wymiary

Niezależnie od dostępnej przestrzeni, ważne by kabiny ustępowe spełniały podstawowe wymogi określone przepisami. Drzwi do kabin powinny być otwierane na zewnątrz. Jeśli chodzi o wymiary toalety publicznej to w przypadku kabin do toalet damskich czy męskich szerokość drzwi powinna być równa 0,8m, a wysokość, co najmniej 2m. Prześwit między drzwiami a posadzką 0,15m. Miski ustępowe umieszczone w oddzielnych kabinach, z zachowaniem minimalnych wymiarów 1m szerokości, 1,5m długości.

Przepisy stanowią również o postawieniu przegrody dzielącej toalety damskie od męskich, wykonane jako pełne ściany na całą wysokość pomieszczenia toalety publicznej. W toaletach męskich obszar pisuarów nie powinien być widoczny bezpośrednio z wejścia do toalety. Dobrą praktyką jest odgrodzenie pisuarów lekkimi ściankami czy przegrodami np. z płyt HPL, by zapewnić dodatkową intymność. Przy projektowaniu należy uwzględnić nie tylko wymiary toalety publicznej, ale i zasadę podziału armatury: 1 pisuar + 1 kabina ustępowa dla mężczyzn oraz 2 kabiny ustępowe dla kobiet.

Kabiny ustępowe dla niepełnosprawnych w toaletach publicznych

Kabiny ustępowe przystosowane dla osób niepełnosprawnych powinny mieścić się najbliżej wejścia, by maksymalnie ułatwić do nich dostęp. Drzwi o szerokości 0,9m, najlepiej z możliwością otwarcia pod kątem 110°, z uwzględnieniem pola manewru wózkiem inwalidzkim. Zachowanie przestrzeni manewrowej wewnątrz kabiny. Zamontowanie dodatkowych akcesoriów typu poręcze, uchwyty, spłukiwacz boczny czy regulowane lustro, znacznie ułatwią korzystanie z kabin ustępowych osobom niepełnosprawnym.