kabiny sanitarne do placowek oswiatowych

Jak zaplanować toalety publiczne?

Toalety publiczne znacznie różnią się od rozwiązań spotykanych w domowym zaciszu. Publiczne toalety muszą spełniać szereg wymogów, ale powinny być także komfortową, higieniczną i bezpieczną przestrzenią spełniającą oczekiwania użytkowników. Jak zaprojektować toaletę publiczną? Podpowiadamy, jakie wymiary powinna mieć toaleta publiczna, czego nie może w niej zabraknąć oraz jakie niezawodne rozwiązania warto w niej wprowadzić.

Idealne toalety publiczne — czyli jakie?

Samo określenie „toaleta publiczna” wywołuje w Tobie niechęć lub nawet dreszcz obrzydzenia? Nowoczesne toalety publiczne nie mają nic wspólnego z brudnymi i zniszczonymi szaletami, będącymi zazwyczaj pierwszym skojarzeniem. Warto pamiętać, że toalety publiczne to również ubikacje znajdujące się w kawiarniach i restauracjach, urzędach, centrach handlowych i innych budynkach użyteczności publicznej. Wolnostojące toalety miejskie także nie są już lokalizacjami budzącymi grozę. Coraz więcej miejscowości zdaje sobie sprawę z tego, że toalety publiczne są swoistą wizytówką miasta, dlatego nowoczesne toalety miejskie są nowoczesne, w pełni wyposażone oraz regularnie sprzątane. Nie trzeba zatem obawiać się korzystania z takich obiektów!

Idealne toalety publiczne powinny być ogólnodostępne i zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić bezproblemowy dostęp wszystkim potencjalnym użytkownikom. Inaczej wygląda jednak projektowanie obiektów wolnostojących, inaczej — ubikacji znajdujących się wewnątrz budynków. Przede wszystkim toaleta publiczna powinna spełniać wszystkie normy oraz wytyczne określone w przepisach. Oprócz funkcjonalności liczy się jednak także estetyka. Nie tylko prywatne ubikacje, ale również toalety publiczne mogą być nowoczesne i stylowe, dlatego warto zadbać również o ten aspekt.

Jak zaprojektować toaletę publiczną? Najważniejsze zagadnienia

Projektowanie toalety publicznej jest złożonym procesem i wymaga uwzględnienia wielu czynników. Głównym celem jest oczywiście zapewnienie użytkownikom wygodnego i higienicznego miejsca do korzystania z toalety przy jednoczesnym zachowaniu estetyki i funkcjonalności obiektu. Jak zaprojektować toaletę publiczną? Oto kluczowe kwestie, które należy uwzględnić przy projektowaniu toalety publicznej:

  • Higiena i utrzymanie czystości: Warto zaprojektować toaletę tak, aby ułatwić utrzymanie w niej czystości. Zastosowanie łatwych w czyszczeniu powierzchni, materiałów o właściwościach antybakteryjnych to najważniejsze zagadnienia, które należy brać pod uwagę.
  • Dostęp dla osób niepełnosprawnych: Toaleta powinna być dostosowana do potrzeb osób o różnych stopniach niepełnosprawności. Wymiary toalety różnią się w tym przypadku od wymiarów standardowych kabin. Należy uwzględnić szerokie drzwi, podjazdy dla wózków inwalidzkich i odpowiednie uchwyty przy umywalce oraz toalecie przeznaczone dla osób z ograniczoną mobilnością.
  • Oświetlenie i wentylacja: Wnętrze toalety powinno być dobrze oświetlone, aby zapewnić bezpieczne korzystanie przez użytkowników. Odpowiednia wentylacja jest z kolei niezwykle istotna, aby usunąć nieprzyjemne zapachy i zagwarantować dostęp świeżego powietrza.
  • Prywatność: Dobrze zaprojektowana toaleta powinna zapewnić wystarczającą prywatność dla użytkowników. Wymiary toalety należy dopasować w taki sposób, by stanowiły dobrą osłonę i jednocześnie pozwalały na bezpieczne korzystanie z toalety.
  • Wyposażenie: Toaleta publiczna powinna być odpowiednio wyposażona w niezbędne elementy, takie jak toalety dla dzieci, zlewozmywak, pojemniki na odpady i suszarki do rąk. Należy również zapewnić łatwy dostęp do wody i mydła, aby zachęcić do utrzymania higieny.
  • Bezpieczeństwo: Projektując toaletę publiczną, należy uwzględnić środki bezpieczeństwa, takie jak systemy alarmowe i monitoring. Ważne jest, aby użytkownicy czuli się komfortowo i bezpiecznie podczas korzystania z toalety.

Projektowanie toalety publicznej wymaga uwzględnienia powyższych kluczowych aspektów, by stworzyć przestrzeń bezpieczną i zarazem funkcjonalną. Osobną kwestią są oczywiście przepisy prawne, które określają szczegółowo wymiary kabin sanitarnych oraz innych elementów wyposażenia.

Toalety publiczne: wymiary i warunki techniczne

Jeśli chodzi o publiczne WC, wymiary określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Zgodnie z nimi toalety publiczne muszą mieć wydzielone kabiny ustępowe o wymiarach co najmniej 150 cm długości oraz 90 cm szerokości. Drzwi do ustępu wydzielonego muszą mieć wymiary co najmniej 200 cm (wysokość) i 80 cm (w świetle ościeżnicy). Warto wiedzieć, że co najmniej jedna kabina w toalecie publicznej powinna być przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wymiary WC dostosowane do ich potrzeb to co najmniej 90 cm szerokości kabiny oraz co najmniej 90 × 60 cm powierzchni przed miską ustępową. Jakie jeszcze wymiary toalety należy brać pod uwagę? Jeśli chodzi o wymiary WC, przedsionki muszą być oddzielone od pomieszczenia z ustępami pełnymi ścianami na całą wysokość pomieszczenia. Jeśli toalety miejskie mają część damską i męską w jednym pomieszczeniu, przegrody dzielące ustępy damskie i męskie muszą być pełnymi ścianami na całą wysokość pomieszczenia. Nie tylko szerokość toalety, ale również drzwi jest niezwykle istotna: drzwi do łazienki muszą mieć szerokość minimum 90 cm, w przypadku drzwi do kabin ustępowych wartość ta wynosi 80 cm, zaś drzwi do kabin ustępowych dla osób z niepełnosprawnościami — jak już wcześniej wspominaliśmy — muszą mieć co najmniej 90 cm szerokości.

Inne istotne wymiary toalety to prześwit pomiędzy drzwiami a posadzką, który musi wynosić minimum 0,15 m. Miski ustępowe należy umieszczać w oddzielnych kabinach, których drzwi powinny być otwierane na zewnątrz. Przy planowaniu przestrzeni w części dla panów należy uwzględnić nie tylko szerokość toalety, ale również rozmieszczenie pisuarów: nie powinny być one widoczne bezpośrednio z wejścia do toalety. Przy projektowaniu należy wziąć pod uwagę nie tylko wymiary WC — niezwykle ważny jest także podział armatury. W toaletach publicznych należy zapewnić minimum 2 kabiny ustępowe dla kobiet oraz 1 pisuar i 1 kabinę ustępową dla mężczyzn.

Jak widać, wymiary WC publicznego zostały ściśle określone. Dobrą praktyką jest przy tym zadbanie o to, by wymiary toalety nie tylko spełniały wszystkie normy, ale również zapewniały wygodę podczas użytkowania.

Jeśli chodzi o materiały wykorzystywane do wykończenia toalet publicznych, powinny być one przede wszystkim odporne na działanie wilgoci i łatwe w czyszczeniu. W przypadku blatów łazienkowych oraz ścianek działowych najlepszym wyborem będą płyty HPL. To trwałe laminaty, które sprawdzają się nawet w warunkach wysokiej wilgotności, a przy tym mogą być myte i dezynfekowane za pomocą silnych środków chemicznych. Płyty HPL dostępne są w wielu odcieniach, dzięki czemu podczas projektowania wnętrza można uwzględnić określoną estetykę. Jeśli zadbamy o to, cała aranżacja kojarzyła się z czystością i świeżością, w końcu uda się „odczarować” toalety miejskie i sprawić, że użytkownicy będą z nich korzystali bez żadnych obaw i wątpliwości.