przebieralnia basen

Jak zaprojektować przebieralnie na basenie?

Przebieralnia na basenie to miejsce, którego nie może zabraknąć w żadnym obiekcie tego rodzaju. Ta przestrzeń użytkowa musi być odpowiednio zaprojektowana, by zapewniała komfort i bezpieczeństwo wszystkim osobom korzystającym z basenu. Jak zaprojektować przebieralnię i na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę? Jakie materiały sprawdzą się najlepiej do wydzielenia przebieralni basenowych? Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje.

Dlaczego przebieralnie basenowe są takie ważne?

Nieważne, których użytkowników zapytamy — zarówno starsi, jak i młodsi z pewnością będą mieli wiele do powiedzenia na temat szatni i całego zaplecza użytkowego basenu. Przyzwyczailiśmy się trochę do tego, że przebieralnie basenowe to rodzaj luksusu, na który nie zawsze możemy liczyć. O ile w przypadku nowoczesnych kompleksów przebieralnia na basenie to już standard, baseny szkolne i mniejsze placówki nadal nie posiadają często specjalnej strefy, w której użytkownicy mogą założyć kostium lub przebrać się po korzystaniu z basenu. Tymczasem przebieralnie basenowe to absolutna podstawa!

Polskie przepisy nie regulują niestety tego, jak powinna wyglądać przebieralnia na basenie. Określają jedynie minimalną liczbę toalet i kabin prysznicowych, organizację szatni i przebieralni pozostawiając właścicielom i zarządcom obiektów. W efekcie przebieralnie basenowe albo w ogóle nie istnieją, albo są to miejsca charakteryzujące się wątpliwą higieną, niedostosowaną architekturą i brakiem intymności. Projektowanie przebieralni powinno być procesem, w którym na pierwszym miejscu stawia się potrzeby użytkowników. Niewielka powierzchnia szatni nie jest tu wcale argumentem: nowoczesne przebieralnie basenowe mogą być w pełni funkcjonalne i zarazem nie zajmować wiele miejsca. Pamiętaj przy tym, że przebieralnia na basenie ma wpływ na popularność danego obiektu. Jeśli klienci będą mieli do wyboru basen wyposażony w nowoczesne i wygodne przebieralnie basenowe oraz obiekt, w którym nie ma możliwości, by przebrać się w komfortowych warunkach — jak myślisz, którą lokalizację wybiorą? Wyjdź naprzeciw potrzebom użytkowników i zaproponuj im nie tylko nowoczesny basen, ale również komfortowe przebieralnie basenowe. Organizacja nowych przebieralni wcale nie musi oznaczać przebudowy całego budynku!

Projektowanie przebieralni: na co warto zwrócić uwagę?

Rozpoczynając projektowanie przebieralni basenowych, należy przede wszystkim określić potrzeby użytkowników — szczególnie jeśli korzystanie z miejsc publicznych jest dla nich utrudnione. Jeśli basen posiada bogatą ofertę zajęć dla rodzin z małymi dziećmi, przebieralnia powinna uwzględniać także przestrzeń, w której rodzice obojga płci będą mogli pomóc swoim pociechom. Na basenach cieszących się dużą popularnością wśród seniorów warto zadbać z kolei o to, by także osoby o ograniczonej mobilności i zakresie ruchu mogły swobodnie korzystać z przebieralni i szafek. Projektowanie przebieralni nie jest łatwym zadaniem, jednak zapewnienie użytkownikom przestrzeni umożliwiającej intymne przebranie się i mycie to absolutna podstawa. Oprócz takich podstaw pamiętaj także, że każda przebieralnia to także szereg detali, na które nie zwracamy uwagi, dopóki ich nie zabraknie. Przebieralnie basenowe muszą być wyposażone w blokady drzwi ze znacznikami informującymi o tym, czy przebieralnia jest wolna, wieszaki, śmietniki, dodatkowe uchwyty, półeczki i miejsca do siedzenia, kontakty do podłączenia suszarek do włosów… Te na pozór drobne udogodnienia mają ogromne znaczenie podczas korzystania z przebieralni basenowych.

Przebieralnie basenowe przyścienne czy przechodnie? Poznaj oba warianty

Przyścienne przebieralnie basenowe to najczęściej spotykane rozwiązanie. Tradycyjne kabiny występują w wersji szeregowej i pojedynczej i przypominają kabiny WC w budynkach użyteczności publicznej. Łatwo wygospodarować dla nich przestrzeń w szatniach z podziałem na płeć, ponieważ lekkie konstrukcje z płyty HPL można zamontować niemal wszędzie. W przypadku szatni koedukacyjnych dobrym wyborem mogą być przebieralnie przechodnie, wyposażone w dwie pary drzwi. Są one zaprojektowane w taki sposób, by każdy użytkownik mógł wejść do środka, przebrać się w strój kąpielowy i wyjść po drugiej stronie do strefy z natryskami. Oba rozwiązania mają swoje zalety i ograniczenia.

Przebieralnie basenowe: najważniejszy jest materiał

Przebieralnie basenowe to strefa intensywnie eksploatowana, dlatego wszystkie elementy aranżacji powinny być wykonane z trwałych i bezpiecznych w użytkowaniu materiałów. Kabiny sanitarne, obudowa WC oraz przebieralnie zwykle tworzy się z materiałów odpornych na wilgoć i wysoką temperaturę. Zdecydowanie nie mogą to być proste płyty drewnopochodne, ponieważ taki materiał szybko się wybrzusza, a w miejscach bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko pojawi się pleśń oraz grzyby. Kluczową kwestią jest zatem stosowanie materiałów impregnowanych, które w wilgotnym i ciepłym środowisku zachowają swoje właściwości. Istotną kwestią jest również częste czyszczenie i dezynfekcja. Przebieralnie basenowe muszą być regularnie sprzątane, a do czyszczenia zwykle używa się dość mocnych środków. Zarówno kabiny sanitarne, jak i przebieralnie muszą być zatem wykonane z materiałów nie tylko odpornych na działanie chemikaliów, ale również zachowujących swój schludny wygląd. Odbarwienia, zarysowania czy odchodząca farba zdecydowanie mają wpływ na ogólną ocenę szatni i całego obiektu.

Z czego zatem najlepiej wykonywać przebieralnie basenowe i inne elementy aranżacji szatni? Najlepszym wyborem będzie płyta HPL. Jest to tworzywo termoutrwadzalne, powstające w procesie prasowania pod wysokim ciśnieniem papieru rdzeniowego impregnowanego żywicą fenolową. Do najważniejszych zalet płyt HPL zaliczamy wyjątkową trwałość: są one odporne na działanie wysokiej temperatury i wilgoci, a także uderzanie i zadrapanie oraz ścieranie. Płyty HPL nie wchodzą w reakcje z popularnymi środkami czyszczącymi, dlatego bez obaw można je dezynfekować, co w przypadku przestrzeni tak intensywnie użytkowanej ma bardzo duże znaczenie. Kabiny i przebieralnie wykonane z tego materiału wyróżniają się także estetyką. W procesie produkcji możliwe jest uzyskanie laminatu w różnych — również intensywnych — odcieniach. Dzięki temu podczas projektowania przebieralni możesz wziąć pod uwagę nie tylko względy praktyczne, ale również estetyczne.

Lekki i praktyczny laminat HPL pozwala na stworzenie różnorodnych konstrukcji użytkowych, począwszy od kabin WC i natryskowych po przebieralnie i szafki w szatni. Jeśli planujesz urządzanie strefy z przebieralniami, wykorzystaj parametry tego materiału i stwórz nowoczesną przestrzeń dopasowaną do potrzeb użytkowników w każdym wieku.