szafki do szatni

Szafki do szatni są używane do czasowego przechowywania ubrań i rzeczy osobistych. Znajdują zastosowanie w przedsiębiorstwach handlowych, szpitalach, placówkach oświatowych, obiektach dziecięcych i sportowych, obiektach biurowych i przemysłowych. Jedną z opcji są metalowe szafki wykonane z wysokiej, jakości stali i wyposażone w zamek zapewniając niezawodne bezpieczeństwo pozostawionych rzeczy. Wprowadzenie do szatni takich szafek zapewnia najwyższą estetykę i zgodność ze standardami sanitarnymi. Szafki z innych materiałów również znajdują swoje miejsce w różnych obiektach.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie szafek do szatni?

 • Jakość, wytrzymałość i trwałość
 • Wygoda w przechowywaniu odzieży oraz innych rzeczy
 • Rozsądny koszt
 • Estetyczny wygląd.

Zalety metalowych szafek do szatni:

 • Przyjazne dla środowiska, nie emitują substancji toksycznych
 • Odporne na uszkodzenia, w przypadku malowania proszkowego ryzyko korozji jest zredukowane do zera
 • Łatwe do czyszczenia: wystarczy okresowo wytrzeć je zwykłymi produktami higienicznymi
 • Zrównoważony design i kolor powoduje, że pasują do każdego stylu pomieszczenia
 • Dziecięce lub sportowe szafki do szatni mogą być jasne i wesołe.

Wszystkie szafki do szatni mają swoją własną charakterystykę i różnią się wielkością i funkcjonalnością. Szafki do szatni metalowe są niedrogie i stanowią jednorazową inwestycja na dziesięciolecia. Charakterystyczną cechą szafek do szatni jest możliwość wykonania różnego rodzaju zamków: mechanicznego (standard, zamykany na klucz), kodu, elektronicznego, otwierania za pomocą specjalnych kart.

Na drzwiach znajdują się otwory wentylacyjne zapewniające odporność na występowanie nieprzyjemnych zapachów i wilgoci. W zamkniętych szafkach, gdzie przechowywane są ubrania i buty, zwłaszcza wymienne i sportowe, niezbędna jest cyrkulacja powietrza, dlatego właśnie drzwi metalowych szafek do szatni są perforowane. Tak, więc rzeczy zachowują świeży zapach.

Dodatkową zaletą produktów jest możliwość wyposażenia wnętrza szafek w szatni w dodatkowe elementy:

 • Półki
 • Haczyki
 • Wieszaki.

W szafkach dla dzieci z reguły zamiast zamków instalowane są oryginalne uchwyty.

Konstrukcja metalowych szafek do szatni

Konstrukcje metalowe do przechowywania ubrań są również klasyfikowane zgodnie z cechami konstrukcyjnymi. Istnieją adaptacje typu zgrzewanego i składanego. Drugi typ pozwala modyfikować i zmieniać liczbę przegród. Takie towary są łatwo transportowane w stanie niezmontowanym i oszczędzają miejsce w szatni.

Pierwszy typ obejmuje produkty, w których wykorzystywane jest spawanie punktowe. Dzięki tej metodzie montażu wyposażenie szatni jest uzyskiwane natychmiast po zmontowaniu. Szafy zgrzewane są praktyczne i zapewniają długi okres użytkowania. Prefabrykowane modele mogą być prezentowane w stanie niezmontowanym. Modele są szczególnie wygodne, ponieważ można je łatwo zamontować na miejscu. Mocowane są za pomocą śrub i nitów. Produkty modułowe obejmują ciągłą linię szafek. Podczas montażu systemu szafek stosowane są specjalne nity.

Szafki do szatni według materiału użytego do produkcji

Oprócz szafek metalowych spotykane są szafki wykonane z płyty wiórowej i naturalnego drewna. Obudowy wykonane z płyty wiórowej, są uważane za ekonomiczną opcję, ponieważ ich koszt jest niski. Nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń w przypadku braku wysokiej wilgotności. Są to produkty o atrakcyjnym wyglądzie, wygodne, praktyczne. Przedszkole i szkoła mogą być wyposażone w szafki do szatni z drewna lub płyty wiórowej.

Oprócz płyty wiórowej, w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności odpowiednie są produkty wykonane z tworzywa sztucznego. Plastikowe szafki są odporne na działanie agresywnych środowisk. Ponadto obudowa z tworzywa sztucznego charakteryzuje się wysoką niezawodnością i wygodą. W pomieszczeniach o dużej wilgotności zalecany jest wybór produktów o właściwościach odpornych na wilgoć. Najlepszym rozwiązaniem byłyby produkty z odpornego na wilgoć MDF.

Szafki do szatni w obiektach sportowych (w tym na basenach)

Szafki do takich obiektów mogą mieć dowolny kształt w zależności od wybranego designu. Najważniejsze, aby spełniały kryteria funkcjonalności, tzn. były odporne na wilgoć, zarysowania i posiadały dobrą wentylację. W takim pomieszczeniu jak szatnia na basenie występuje wysokie skupisko chloru, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup szafek z laminatu, w takich warunkach środowiskowych szafki metalowe nie spełnią wymagań.

Wewnętrzne wyposażenie szafek do szatni

Standardowym wyposażeniem szafek do szatni jest obecność następujących elementów:

 • Komora na górze – służy do przechowywania butów, akcesoriów
 • Środkowa komora – ma poprzeczkę, w której znajduje się wieszak, niezbędny do umieszczenia ubrań
 • Dno jest wystarczająco mocne i odporne na ciężkie elementy.

Szafki do szatni są niezbędne do bezpieczniejszego, ostrożnego przechowywania różnych rodzajów odzieży. W tym celu zaleca się właściwy podział produktu na przedziały na lokalizację rzeczy i akcesoriów w nich. W ten sposób meble do szatni są idealnie podzielone na 2 strefy. Najbardziej udaną opcją jest model dwudzielny.